YAP Suraxanı rayon təşkilatının üzvü
Suraxanı rayonu, 285 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəbin
11 fevral 2026-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Müasir dünya süni intellekt, böyük verilənlər və rəqəmsal ekosistemlər üzərində yenidən qurulur. Belə bir şəraitdə ən müasir texnoloji avadanlıqlar belə, onları idarə edəcək peşəkar zəka olmadan sadəcə bir metal yığınıdır. Cənab Prezidentin vurğuladığı kimi, kadr hazırlığı bu prosesin lokomotividir. Çünki rəqəmsal arxitektura cansız kodlardan deyil, həmin kodları milli maraqlara xidmət etdirən parlaq zəkalardan ibarətdir.
Reallıq ondan ibarətdir ki, biz artıq yalnız "diplomlu mütəxəssis" deyil, dəyişən dünyanın dilini bilən, innovativ təfəkkürə sahib strateqlər yetişdirməliyik. Bu gün kadr hazırlığı həm də bir milli təhlükəsizlik məsələsidir. Öz kiber-məkanımızı qorumaq, yerli proqram təminatlarımızı yaratmaq və qlobal rəqabətdə yer almaq üçün intellektual ordumuzun gücü həlledicidir.
Kadr hazırlığı prosesi bir günün və ya bir ilin işi deyil; bu, gələcək onillikləri hədəfləyən bir strateji marafondur. İnsan zəkasına yatırılan hər bir investisiya, gələcəkdə qazanılacaq ən böyük texnoloji qələbənin zəmanətidir. Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası bu sütunlar üzərində ucalır: Milli ruh, müasir bilik və innovativ zəka. Bu üçlük birləşdikdə, ölkəmiz rəqəmsal dünyanın yalnız izləyicisi deyil, onun əsas oyunçularından biri və yaradıcısı olacaqdır.