Suraxanı rayonu, Zığ Bələdiyyəsinin sədri
YAP Suraxanı rayon təşkilatının ƏPT-nin sədri
Prezident İlham Əliyevin 4 fevral 2026-cı ildə Əbu-Dabidə keçirilən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində çıxışı həm siyasi, həm də mənəvi baxımdan xüsusi əhəmiyyət daşıyan bir hadisə kimi yadda qaldı. Mərasim sülh, qarşılıqlı hörmət və humanizm ideyalarının güclü şəkildə səsləndiyi nüfuzlu beynəlxalq platformaya çevrildi. Dövlət başçısının sözləri zaldakı iştirakçılar tərəfindən böyük diqqət və maraqla qarşılandı. Çıxışın hər bir hissəsində insan qardaşlığı və birgə gələcək ideyası aydın hiss olunurdu. Prezident Şeyx Zayedin adını daşıyan bu mükafata layiq görülməyi böyük şərəf adlandıraraq bunun yüksək mənəvi məsuliyyət yaratdığını vurğuladı. Bu fikirlər tədbirə xüsusi səmimiyyət və dərin məna qatdı.
Dövlət başçısı Şeyx Zayedin zəngin irsindən bəhs edərkən onun xalqları birləşdirən uzaqgörən lider kimi tarixdə silinməz iz qoyduğunu xatırlatdı. Bu irsin inkişaf, tərəqqi və humanizm üzərində qurulduğunu diqqətə çatdırdı. Şeyx Məhəmmədin həmin yolu inamla davam etdirməsi müasir dövrdə sabitliyin və yeniliyin vəhdəti kimi təqdim olundu. Bu yanaşma region üçün ilhamverici nümunə kimi səsləndi. Azərbaycan ilə BƏƏ arasındakı dostluq münasibətlərindən danışarkən qarşılıqlı etimadın və səmimiyyətin əsas rol oynadığını xüsusi vurğuladı. Bu münasibətlər xalqları bir-birinə daha da yaxınlaşdıran körpü təsiri bağışladı.
Prezident çıxışının mühüm hissəsini sülh mövzusuna həsr etdi. O qeyd etdi ki, əldə olunan sabitlik yalnız iki ölkənin deyil, bütöv regionun gələcəyinə ümid verir. Sülhün insanlara təhlükəsizlik və inkişaf imkanı qazandırdığını xüsusi vurğuladı. Vaşinqton Zirvə Görüşündən sonrakı dövrü xatırladarkən əməkdaşlıq ruhunun daha da gücləndiyini ifadə etdi. Son ayların tərəfdaşlıq və qarşılıqlı anlaşma ilə yadda qalması gələcəyə inamı artırdı. Uzunmüddətli və dayanıqlı sülhə doğru atılan addımların real nəticələr yaratdığını diqqətə çatdırdı.
Dövlət başçısı beynəlxalq tərəfdaşların roluna toxunarkən birgə səylərin əhəmiyyətini xüsusi qeyd etdi. ABŞ-ın sülh prosesinə verdiyi dəstəyə görə Prezident Donald Trampa minnətdarlığını səmimi sözlərlə ifadə etdi. Bu dəstəyin dialoqun genişlənməsinə və etimadın artmasına töhfə verdiyini vurğuladı. Çıxışda konkret əməkdaşlıq addımları da diqqət mərkəzində oldu. Nəqliyyat sahəsində məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması regionda yeni iqtisadi imkanlar açdı. Enerji sahəsində əməkdaşlıq isə qarşılıqlı etimadın güclənməsinə xidmət edən mühüm addım kimi səsləndi. Ermənistana neft məhsullarının ixracına başlanılması dialoqun praktik nəticəsi kimi təqdim edildi.
Prezident regionun mürəkkəb tarixini xatırladaraq uzun illər davam edən çətinliklərin insanlara ağır sınaqlar yaşatdığını dedi. Buna baxmayaraq, sülhün mümkünlüyünə inamını qətiyyətlə ifadə etdi. Qarşılıqlı etimadın bərpasının gələcək üçün əsas açar olduğunu vurğuladı. Dialoqun ən güclü vasitə kimi xalqları bir araya gətirdiyini diqqətə çatdırdı. Humanitar dəyərlərin önə çıxması çıxışa xüsusi emosional çalar verdi. İnsan qardaşlığı ideyası tədbirin ruhunu müəyyən edən əsas xətt kimi hiss olundu.
Dövlət başçısı beynəlxalq həmrəyliyin vacibliyini qeyd edərək əməkdaşlığın alternativsiz yol olduğunu bildirdi. Gələcəyə nikbin baxışın mümkünlüyünü inamla ifadə etdi. Regionda yaranan yeni imkanların birgə səylərlə daha böyük nəticələr verəcəyini vurğuladı. Sülhün davamlı olması üçün ortaq iradənin vacibliyini xüsusi qeyd etdi. Mərasim boyunca səslənən fikirlər dostluq və qarşılıqlı hörmət ruhunu daha da gücləndirdi. Prezidentin çıxışı sülhə, əməkdaşlığa və insan qardaşlığına çağırış kimi yadda qaldı və tədbir iştirakçılarında güclü mənəvi təəssürat yaratdı.