YAP Suraxanı rayon təşkilatının üzvü
Səttar Bəhlulzadə adına Xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın müəllimi
Prezident İlham Əliyevin 2026-cı ilin fevralında keçirilən müşavirədə vurğuladığı kimi, süni intellektin tətbiqi, data mərkəzlərinin yaradılması və hərtərəfli rəqəmsallaşma ölkələrin gələcək inkişaf taleyini müəyyən edən fundamental amillərdir. Azərbaycanın bu sahədəki hədəfi sadəcə texnologiya istehlakçısı olmaq deyil, həm də regional rəqəmsal mərkəzə çevrilməkdir.
Bu istiqamətdə təsdiqlənmiş "Süni İntellekt Strategiyası 2025–2028" dövlət idarəçiliyindən iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinə qədər genişmiqyaslı transformasiyanı nəzərdə tutur. Süni intellektin qərar qəbulu prosesində köməkçi vasitə kimi tətbiqi məmurların səmərəliliyini artıracaq, bürokratiyanı minimuma endirəcək və şəffaflığı maksimum dərəcədə təmin edəcəkdir. "Süni intellekt agentləri"nin dövlət orqanlarında tətbiqi artıq bir fərziyyə deyil, real fəaliyyət planının tərkib hissəsidir.
Yeni rəqəmsal arxitekturanın səmərəli işləməsi üçün idarəetmə strukturunda inqilabi dəyişikliklər həyata keçirilir. Prezidentin tapşırığına əsasən, hər bir dövlət qurumunda, xüsusilə nazirliklərdə rəqəmsallaşma, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik üzrə məsul olan xüsusi müavin vəzifələrinin təsis edilməsi vahid koordinasiyanın təmin olunmasına xidmət edir.
Azərbaycanın rəqəmsal strategiyasının mərkəzində vətəndaş amili dayanır. Yenilənmiş "mygov" platforması dövlət xidmətlərinin "vahid pəncərə" prinsipi ilə, proaktiv şəkildə təqdim edilməsini hədəfləyir. 2026-cı ilin sonuna qədər platformadan istifadə edən nadir istifadəçilərin sayının 5 milyona çatdırılması planı ölkə əhalisinin böyük hissəsinin rəqəmsal xidmətlərlə əhatə olunacağını göstərir.