YAP Suraxanı rayon təşkilatının fəal üzvü
Suraxanı rayonu, 89 nömrəli tam orta məktəbin direktor müavini
4 fevral 2026-cı il tarixində Əbu-Dabidə keçirilən "Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı"nın təqdimetmə mərasimi mühüm siyasi və humanitar mesajlarla yadda qaldı. Bu nüfuzlu mükafata layiq görülən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev öz çıxışında həm ölkəsinin inkişaf strategiyasına, həm də regionda formalaşan yeni sülh arxitekturasına toxunub.
Şeyx Zayedin adını daşıyan bu mükafatın Azərbaycan dövlət başçısına təqdim edilməsi, ölkəmizin apardığı davamlı müasirləşmə və tərəqqi siyasətinin beynəlxalq müstəvidə yüksək qiymətləndirilməsinin bariz nümunəsidir. Prezident vurğulayıb ki, Şeyx Məhəmmədin öz
atasının irsini uğurla davam etdirməsi regionun sabitliyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Çıxışın ən mühüm hissələrindən biri Azərbaycan və Ermənistan arasında davam edən sülh prosesi ilə bağlı olub. Qeyd edilib ki, tərəflər arasında əldə olunan irəliləyişlər təkcə bu iki ölkə üçün deyil, bütün Cənubi Qafqaz regionu üçün yeni imkanlar pəncərəsi açır. Xüsusilə "Vaşinqton Zirvə Görüşü"ndən sonrakı altı ay tərəfdaşlıq və dayanıqlı sülh yolunda ən məhsuldar dövrlərdən biri kimi xarakterizə edilib. Bu kontekstdə ABŞ Prezidenti Donald Trampın sülh prosesinə verdiyi dəstək və göstərdiyi diplomatik səylər xüsusi minnətdarlıqla qeyd olunub.
Azərbaycan tərəfi sülhün yalnız sözdə deyil, həm də əməli addımlarda olduğunu nümayiş etdirir. Prezident İlham Əliyev bəyan edib ki, artıq Ermənistana yük daşımaları ilə bağlı tətbiq edilən bütün məhdudiyyətlər aradan qaldırılıb. Bundan əlavə, Azərbaycan tərəfindən Ermənistana neft məhsullarının ixracına başlanılması iqtisadi etimad quruculuğu istiqamətində inqilabi addım hesab olunur. Bu addımlar regionda kommunikasiyaların bərpası və qarşılıqlı asılılığın yaradılması məqsədinə xidmət edir.
Məqalənin əsas nəticəsi ondan ibarətdir ki, onilliklər boyu davam edən ağır münaqişəyə, çəkilən əzablara və yaranmış dərin etimadsızlıq mühitinə baxmayaraq, sülh artıq uzaq xəyal deyil. Siyasi iradə və qarşılıqlı addımlar göstərir ki, ən mürəkkəb tarixin səhifələrini belə çevirərək yeni, dinc bir gələcək qurmaq mümkündür.