YAP Suraxanı rayon təşkilatının fəal üzvü
Uşaq Psixonevroloji Mərkəzinin müəllimi
15 fevral 2026-cı il tarixində Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri bu münasibətlərin dinamikasını yeni bir zirvəyə daşıdı. Belqradın Nikola Tesla hava limanında başlayan bu tarixi səfər iki ölkə arasındakı strateji sinergiyanın gələcək onilliklər üçün yol xəritəsini müəyyən etdi.
Azərbaycan və Serbiya arasındakı münasibətlər müasir beynəlxalq sistemdə strateji tərəfdaşlığın və səmimi dostluğun ən bariz nümunələrindən biri hesab olunur. İki ölkə arasındakı əlaqələr sadəcə diplomatik protokollarla məhdudlaşmır, həm də dövlət başçıları səviyyəsində qurulan dərin etimada və xalqların qarşılıqlı hörmətinə söykənir. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq hüququn prinsiplərinə sadiqlik nümayiş etdirərək, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda bir-birinə hər zaman dəstək verirlər.
Azərbaycan lideri Serbiyanın dövlət suverenliyinin qorunması istiqamətində göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirərək, həmkarı Vuçiçi dövlət maraqlarını hər şeydən üstün tutan həqiqi lider kimi xarakterizə etmişdir. Hər hansı bir dövlətlərarası münasibətlərin uğurunun arxasında duran ən mühüm amillərdən biri liderlərin bir-birinə olan inamıdır. Prezident İlham Əliyev və Prezident Aleksandar Vuçiç arasındakı uzunillik səmimi söhbətlər və dostluq münasibətləri Azərbaycan-Serbiya əlaqələrinin əsas sütununu təşkil edir.
Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan nümayəndə heyəti Serbiyada özünü "evindəki kimi" hiss edir. Bu ifadə diplomatik nəzakətdən daha çox, iki xalq arasında yaranmış mənəvi yaxınlığın göstəricisidir. Bu strateji tərəfdaşlıq sübut edir ki, dövlətlər arasındakı məsafələr səmimi dostluq, qarşılıqlı hörmət və ortaq iqtisadi maraqlar fonunda sadəcə rəqəmlərdən ibarətdir. Azərbaycan və Serbiya gələcəyə eyni pəncərədən baxaraq, enerji və nəqliyyat sahəsində yeni yaranmış imkanlardan yararlanmaqla daha güclü bir sinergiya yaratmaqda qərarlıdırlar.