YAP Suraxanı rayon təşkilatının fəal üzvü
“Bakı şəhəri 101 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəbi” publik hüquqi şəxsin psixoloqu
Süni intellektin dövlət sektorunda tətbiqi təkcə texniki məsələ deyil, həm də idarəçilik mədəniyyətinin dəyişməsidir. Ənənəvi yanaşmadan fərqli olaraq, qərarlar artıq subyektiv mülahizələrə deyil, obyektiv məlumatlara əsaslanacaq. Bu isə dövlət-vətəndaş münasibətlərində etimadı gücləndirən mühüm amildir. Dövlət qurumlarında məlumat əsaslı idarəetmə modelinin formalaşması, şəffaflıq və hesabatlılıq mexanizmlərinin güclənməsinə gətirib çıxaracaq.
Ən əsası isə, bu rəqəmsal inkişafın mərkəzində insan amili dayanacaq. Texnologiya vətəndaşa yaxın olmaq, onun problemlərini daha tez anlamaq və həll etmək üçün bir körpü rolunu oynayacaq. Bu körpü üzərində qurulan yeni idarəetmə modeli dövlətlə vətəndaş arasında qarşılıqlı etimadı daha da möhkəmləndirəcək. Azərbaycan məhz bu inam və əməkdaşlıq ruhu ilə öz rəqəmsal gələcəyini formalaşdıracaq – ağıllı texnologiyalarla yanaşı, səmimi münasibətlərə söykənən güclü bir dövlət kimi.
Digər tərəfdən, süni intellektin tətbiqi kadr potensialının inkişafını da tələb edir. Rəqəmsal savadlılığın artırılması, dövlət qulluqçularının yeni texnologiyalarla işləmək bacarıqlarının formalaşdırılması vacib şərtdir. Bu baxımdan, ali təhsil müəssisələri və ixtisasartırma mərkəzləri ilə əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Beləliklə, süni intellekt yalnız texnologiya kimi deyil, insan kapitalının inkişafına xidmət edən bir alətə çevriləcəkdir.
Beləliklə, “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” konsepsiyası göstərir ki, ölkəmiz yalnız texnologiyanı qəbul edən deyil, onu cəmiyyətin rifahına xidmət etdirən bir dövlət qurmaq niyyətindədir. İlham Əliyevin bu istiqamətdə səsləndirdiyi fikirlər hər bir vətəndaş üçün gələcəyə inam, sabaha ümid yaradır. Süni intellektin dövlət qurumlarında geniş tətbiqi sayəsində xidmətlər daha sürətli, qərarlar daha dəqiq, münasibətlər isə daha şəffaf olacaq.