YAP Suraxanı rayon təşkilatının üzvü
Suraxanı rayonu, 285 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəbin müəlllimi
11 fevral 2026-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə keçirilib. Dövlətimizin başçısı müşavirədə çıxış edib. Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi "Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası" strategiyasının mərkəzində dayanan ən mühüm amil məhz insan faktorudur. Texnologiyaların sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrdə kadr hazırlığı sadəcə təhsil məsələsi deyil, dövlətin rəqəmsal suverenliyinin və gələcək qüdrətinin təməl daşıdır.
Müasir dünya süni intellekt, böyük verilənlər və rəqəmsal ekosistemlər üzərində yenidən qurulur. Belə bir şəraitdə ən müasir texnoloji avadanlıqlar belə, onları idarə edəcək peşəkar zəka olmadan sadəcə bir metal yığınıdır. Cənab Prezidentin vurğuladığı kimi, kadr hazırlığı bu prosesin lokomotividir. Çünki rəqəmsal arxitektura cansız kodlardan deyil, həmin kodları milli maraqlara xidmət etdirən parlaq zəkalardan ibarətdir.
Reallıq ondan ibarətdir ki, biz artıq yalnız "diplomlu mütəxəssis" deyil, dəyişən dünyanın dilini bilən, innovativ təfəkkürə sahib strateqlər yetişdirməliyik. Bu gün kadr hazırlığı həm də bir milli təhlükəsizlik məsələsidir. Öz kiber-məkanımızı qorumaq, yerli proqram təminatlarımızı yaratmaq və qlobal rəqabətdə yer almaq üçün intellektual ordumuzun gücü həlledicidir.
Nəticə olaraq, Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyi bizim insan kapitalına verdiyimiz dəyərlə ölçülür. Əgər neft və qaz resursları ölkəmizin bu gününü təmin edirsə, yetişdirdiyimiz yüksək ixtisaslı kadrlar Azərbaycanın rəqəmsal dünyadakı əbədi imzasını təmin edəcəkdir. İnsan zəkasına qoyulan investisiya, gələcəyin ən böyük qələbəsidir.
Azərbaycanın inkişaf modelində yeni bir mərhələ başlayır. Əgər neft və qaz resurslarımız ölkəmizin iqtisadi müstəqilliyinin təməlini qoyub bugünkü imkanlarımızı təmin edibsə, yüksək ixtisaslı kadrlarımız bu imkanları daimi və tükənməz sərvətə – intellektual mülkiyyətə çevirəcəkdir. Neft tükənə bilər, lakin düzgün yetişdirilmiş, daim özünü yeniləyən insan zəkası hər keçən gün daha da dəyərlənən yeganə resursdur. Biz yeraltı sərvətlərimizi "beyin kapitalına" çevirərək, Azərbaycanın rəqəmsal dünyadakı əbədi və sarsılmaz imzasını təmin edirik.
Kadr hazırlığı prosesi bir günün və ya bir ilin işi deyil; bu, gələcək onillikləri hədəfləyən bir strateji marafondur. İnsan zəkasına yatırılan hər bir investisiya, gələcəkdə qazanılacaq ən böyük texnoloji qələbənin zəmanətidir. Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası bu sütunlar üzərində ucalır: Milli ruh, müasir bilik və innovativ zəka. Bu üçlük birləşdikdə, ölkəmiz rəqəmsal dünyanın yalnız izləyicisi deyil, onun əsas oyunçularından biri və yaradıcısı olacaqdır.